PELETON
1. Krótka charakterystyka programu
Peleton od języka francuskiego peloton - kłębek, gromada - w kolarstwie główna najliczniejsza grupa kolarzy, najczęściej umiejscowiona pomiędzy wyprzedzającymi ją zawodnikami z ucieczki a zawodnikami niewytrzymującymi tempa grupy zasadniczej. Jazda w peletonie wymaga o wiele mniejszego wysiłku od jazdy w pojedynkę, związane jest to z oporem powietrza, będącym największym oporem w czasie jazdy. Jak duże ma to znaczenie uwidacznia formuła, mówiąca, że opór powietrza zależy od kwadratu prędkości (czyli wraz z liniowym wzrostem prędkości opor rośnie kwadratowo). W praktyce oznacza to czterokrotnie większy opór powietrza przy jedynie dwukrotnym wzroście prędkości. Dlatego jazda w peletonie, w swoistym „tunelu powietrznym” jest tak preferowana przez zawodników. Nasz peleton podczas jazdy na rowerze różni się od zawodniczego tym, że na jego przedzie zawsze jedzie jeden z wychowawców - on ustala tempo i trasę, dostosowuje prędkość do najsłabszego w grupie, nie ma więc nikogo, kto z peletonu odpadnie, wszyscy mogą czuć się częścią wieloosobowego zespołu w którym jest bezpiecznie a jedzie się dużo szybciej.
2. Cele podstawowe
- zaznajomienie wychowanek z podstawami usystematyzowanej wiedzy o bezpiecznej turystyce rowerowej
- rozpoznanie zainteresowań i zdolności poznawczych wychowanek, ich krytycznego myślenia, uwagi, wyobraźni, pamięci, fantazji i różnorakich umiejętności praktycznych (np. kulinarnych)
- kształtowanie u dzieci i młodzieży akceptowanego społecznie systemu wartości, systemu spójnych merytorycznie i logicznie poglądów i przekonań, wyznaczających stosunek do świata oraz ukierunkowujących ich postępowanie;
- wdrażanie do samodzielności i systematyczności
- kształtowanie umiejętności samopomocy i empatycznej postawy wobec koleżanek
3. Realizacja programu
Założenie że wszystkie dziewczęta pomiędzy 13-18 rokiem życia umieszczone w placówce potrafią jeździć na rowerze, a ich poziom zaawansowania techniki jazdy jest dostateczny jest błędne. Wielokrotnie spotkamy się z sytuacją, w której konieczne jest wycofanie się do zupełnych początków i np. bieganie za wychowanką trzymając ją za siodełko żeby zapewnić jej poczucie bezpieczeństwa i instruować. Następnym etapem jest doskonalenie indywidualnej i grupowej techniki jazdy połączone z zdobywaniem podstawowych umiejętności i wiadomości z zakresu bezpieczeństwa i przepisów ruchu drogowego. Gdy ten etap mamy za sobą otwiera się przed dziewczętami świat szlaków turystycznych Puszczy Wkrzańskiej oraz ścieżek rowerowych powiatów szczecińskiego i polickiego. Wycieczki rowerowe pozwalają poznać okolicę która przestaje być miejscem obcym, gdzie dziewczyna musi być bo tak zadecydował Sąd, pozwalają zdobyć nowe umiejętności i wiadomości związane z przepisami ruchu drogowego, topografii, kształtowania kondycji fizycznej, anatomii i fizjologii oraz innych dziedzin wiedzy i życia. Nie do przecenienia jest fakt związany z wpływem jazdy na rowerze na pozytywny nastrój i możliwość rozładowania napięcia psychicznego tak częstego w społecznościach izolowanych poprzez życie w placówce. Stałym elementem programu są kilkudniowe biwaki na terenie Rezerwatu Przyrody Świdwie. Bazą noclegową i gospodarczą jest teren Ośrodka Muzealno- Dydaktycznego w Bolkowie. Głównym zadaniem pobytu jest integracja wychowanek w warunkach innych niż w placówce, zapoznanie dziewcząt ze specyfiką przyrody Puszczy Wkrzańskiej min. poprzez multimedialną prezentacją przeprowadzaną przez pracowników Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, zwiedzenie Transgranicznego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Zalesiu, ćwiczenia w oznaczaniu gatunków roślin podczas pokonywania ścieżki dydaktycznej w pobliżu rezerwatu Świdwie, oraz aktywna turystyka rowerowa. Udało nam się dojechać i zwiedzić Nowe Warpno, Trzebież, Stolec. W przeciągu tych kilku dni wychowanki przejeżdżają na rowerach nawet do 150 km. Wszystkie po powrocie do placówki mają wrażenie uczestniczenia w czymś wyjątkowym, dzielą się wrażeniami, są gotowe do następnych wyzwań.
Również w czerwcu 2015 r. zaplanowane i zrealizowane zostało podobne przedsięwzięcie, które stało się kolejnym etapem przygotowania wychowanek do udziału w pielgrzymce rowerowej - organizowanej przez Parafię w Benicach i MOS im. Św. Brata Alberta w Szczecinie XXIII Szczecińska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę. Propozycja spotkała się z pozytywną reakcją ze strony wychowanek, które gotowe są wziąć udział w pielgrzymce i dopiero po niej wyjechać na wakacje. Udział w pielgrzymce wiąże się z określonymi kosztami. Fundusze zbieramy organizując aukcje, zaczęliśmy w okresie świąt wielkanocnych, przedmiotem aukcji były pozyskane od sponsora palmy wielkanocne które bez ustalania ceny wystawiliśmy na kiermaszu w placówce i w Caritasie, podczas parafialnego pikniku zorganizowałem mini kuchnię.
4. Podsumowanie
Przeprowadzenie programu zaowocowało następującymi korzyściami:
Dla wychowanek:
- nabycie szeregu nowych umiejętności i poszerzenie posiadanej wiedzy;
- kształtowanie umiejętności planowania i organizacji czasu wolnego w akceptowanych społecznie formach;
- rozładowywanie napięcia psychicznego, tworzenie strefy komfortu i relaksu;
Dla ośrodka:
- rozszerzenie oferty ośrodka o atrakcyjne dla dziewcząt formy oddziaływań;
- pozyskiwanie do współpracy nowych osób i instytucji;
- utrzymanie i poszerzanie bazy turystyczno-sportowej;
- podnoszenie merytorycznej oferty placówki w obszarze profilaktyki i wychowania;