Słowem wstępu
Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Szczecinie – wiodąca w regionie placówka zajmująca się opieką i pomocą niedostosowanym społecznie dziewczętom w wieku od 13 do 18 lat. Podopieczne umieszczane są w MOW na podstawie decyzji sądu rejonowego (wydział rodzinny i nieletnich). Organem prowadzącym Ośrodek jest Rada Miasta Szczecin, zaś nadzór merytoryczny sprawuje Kuratorium Oświaty w Szczecinie. Obecnie w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Szczecinie może przebywać 60 wychowanek. Placówka składa się z dwóch integralnych części: internatu i szkół – Szkoły Podstawowej oraz Branżowej Szkoły I stopnia. W internacie funkcjonuje 5 grup wychowawczych. Na terenie placówki działa biblioteka, pracownia komputerowa, 2 pracownie krawieckie oraz 2 pracownie gastronomiczne. Ośrodek aktywnie uczestniczy w życiu lokalnego środowiska współpracując na co dzień z instytucjami kulturalno – oświatowymi Szczecina oraz Polic.
Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Szczecinie to nie więzienie. Tym samym pobyt w nim to nie odsiadka wyroku.
Skoro już ktoś – czyli ten wredny Sędzia – podjął decyzję o umieszczeniu Cię w MOWie, to może warto pomyśleć jak spędzić ten rok, dwa czy trzy w Ośrodku, żeby nie był to czas zmarnowany?
Będąc dalej od domu, czasem łatwiej jest poukładać sobie relacje z rodzicami i rodzeństwem niż mieszkając z nimi. W poprawie kontaktów z domem pomogą wychowawcy, którzy się Tobą zaopiekują. Jeśli nie masz rodziny ani bliskich osób, będą Cię wspierać i pomagać Ci stać się osobą bardziej samodzielną.
W Ośrodku będziesz także miała możliwość pozbycia się niechęci do szkoły. Jeśli wcześniej „utknęłaś” na dłużej w I czy II klasie gimnazjum, to tutaj oferujemy Ci możliwość realizacji dwóch klas w ciągu roku szkolnego. Jest to możliwe do zrobienia, jeśli tylko będzie Ci się chciało wytrwale pracować.
Możesz także nauczyć się wielu przydatnych w życiu umiejętności i dowiedzieć się nowych pozytywnych rzeczy o sobie.
A przede wszystkim pobyt w Ośrodku pozwoli Ci być znowu nastolatką. „Dorosłe” życie najlepiej zaczynać wtedy, gdy jest się do tego przygotowanym, a nie dlatego, że kusi to co zabronione czy po prostu łatwe.
W trakcie pobytu możesz się buntowac przeciwko nakazom i zakazom, mogą Ci się nie podobać obowiązki narzucane przez nauczycieli czy wychowawców, ale tak właśnie będzie wyglądało Twoje życie, kiedy skończysz 18 lat. Z tą różnicą, że już nikt nie będzie Cię pilnował i będziesz musiała pilnować się sama. Tak właśnie zacznie się Twoja dorosłość, a my chcemy pomóc Ci się do tego przygotować.
Opowieści o Ośrodkach Wychowaczych dla Dziewcząt są często przesadzone. Oczywiście placówki różnią się między sobą obowiązującymi regułami czy metodami rozwiązywania problemów. Nie ma sensu przed przyjazdem stresować się, słuchając od kolegów i koleżanek historii o pobiciach, kradzieżach i „fali”. Zwłaszcza, że większość opowiadających nigdy nie było w takim miejscu. Strach ma wielkie oczy. Najlepiej nie nastawiaj się ani negatywnie ani szczególnie pozytywnie. Sama na miejscu przekonasz się jak jest w rzeczywistości. Ważne będzie Twoje podejście do nowych koleżanek. Pamiętaj, że to są osoby takie same jak Ty, ani lepsze, ani gorsze…
Najtrudniejsze są 2 pierwsze tygodnie. Potem będziesz się już czuła, jakbyś tu była od dawna.
Co zabrać ze sobą do ośrodka?
lista-odziezy.odt.docx
Każda wychowanka przybywająca do Ośrodka otrzymuje komplet pościeli i ręczniki.
Również podręczniki i podstawowe przybory szkolne nowe wychowanki otrzymują na miejscu (w bibliotece oraz od wychowawcy klasy).
Potrzebny także będzie strój na w-f (dresowe spodnie, szorty, tenisówki lub adidasy).
Warto pamiętać o zabraniu kapci lub klapek.Szczególnie cenne rzeczy (drogie ubrania, biżuterię, mp4, inne akcesoria) lepiej zostawić w domu, kradzieże zdarzają się bardzo rzadko, jednakże ciężko będzie opędzić się od chętnych do pożyczania.
Z uwagi na zakaz posiadania kosmetyków w sprayu, warto zaopatrzyć się w dezodorant w kulce.
Przyjeżdżając do naszego Ośrodka można się zaopatrzyć w kartę do budki telefonicznej (tą gietką, bez chipa) – za zgodą wychowawcy można wtedy łatwiej skontaktować się z rodziną. Równie przydatne jest zabranie kilku kopert i znaczków.
Kilka słów o tym, czego mieć nie wolno:
– telefonów komórkowych; przywieziony telefon jest wyłączany i przechowywany w wyznacznym miejscu, aż do wyjazdu na przepustkę.
– żadnych kosmetyków w sprayu (jak dezororanty, perfumy, lakier do włosów itp). Przywiezione lakiery do paznokci oraz zmywacze są przechowywane przez wychowawców i udostępniane wychowankom.
– żadnych kolczyków w ciele poza uszami. Każda nowa wychowanka, po przybyciu do Ośrodka, zmuszona jest do usunięcia kolczyka z języka, wargi, nosa, brwi, pępka itd.
– wychowanki nie mogą posiadać przy sobie żadnych pieniędzy. Wszystkie pieniądze przechowują zabezpieczone wychowawcy grup. Pieniądze każdej z wychowanek znajdują się w imiennie podpisanych kopertach i są wydawane na życzenie dziewczyny. Wydatki rozliczane są za pomocą rachunku ze sklepu.
– leków – wszelkie środki przeciwbólowe oraz inne można przyjmować jedynie za wiedzą pielęgniarki lub wychowawcy.
– i oczywiście żadnego alkoholu ani narkotyków.