• ORŁY 2016

• SPRAWOZDANIE Z XI OGÓLNOPOLSKIEGO RAJDU SURVIVALOWEGO „ORŁY 2016”

XI OGÓLNOPOLSKI RAJD SURVIVALOWY „ORŁY 2016” odbył się w dniach 27-29 maja br. w Puszczy Wkrzańskiej z bazą przy pawilonie dydaktyczno– muzealnym w Bolkowie.

Organizatorzy rajdu po raz kolejny działając w oparciu o program profilaktyczno - wychowawczy przeprowadzili imprezę dla dziesięciu ośrodków wychowawczych z całej Polski. W tym roku stworzono miasteczko namiotowe na terenie stacji ornitologicznej, gdzie skorzystano z jej zasobów edukacyjnych oraz wykorzystano sprzęt polowy w postaci namiotów i kuchni polowej aby zorganizować  stołówkę, kawiarenkę, sanitariaty „pod chmurką”, krąg wiecznie płonącego ognia.

W zawodach brały udział następujące drużyny:

• MOW Cerekwica,

• MOW Radzionków,

• MOW Warszawa,

• MOW Polanów,

• MOW Koźmin Wielkopolski,

• MOW Kamionek Wielki,

• MOW Podborsko,

• MOW Rzepczyno,

• MOW Trzebież

• MOW Szczecin.

W skład każdej drużyny wchodziło pięciu wychowanków i dwóch wychowawców.

Rajd przebiegał według wcześniej ustalonego regulaminu i harmonogramu, które wraz z zadaniami do przygotowania wysłano zainteresowanym drużynom. Pierwszy dzień zawodów był to marsz na orientację na trasie około 35 km, z 10-oma punktami kontrolnymi i 8-oma punktami zadaniowymi. Uczestnicy wysoce sobie chwalili organizację i przebieg tegorocznych zadań, szczególne uznanie zdobyły: most linowy, strzelnica z broni pneumatycznej, budowanie szałasów, spuszczanie piłeczki po ruchomej rynnie. Pozostałe zadania to była „pierwsza pomoc”, alfabet Morse'a, harcerski tor przeszkód, operowanie bronią Wikingów. Zadania przeprowadzili: uczestnicy Stowarzyszenia „Sfora”, Stowarzyszenia HGRS Szczecin, harcerze z hufca Pogodno, pracownicy ośrodka oraz grupa rekonstrukcyjna Wikingowie. Wszyscy moderatorzy punktów zadaniowych przeprowadzili swoje zadania nieodpłatnie.  W drugim dniu zawodów przeprowadzono konkurs wiedzy na temat znajomości gospodarki leśnej, walorów i warunków geograficzno-przyrodniczych Puszczy Wkrzańskiej oraz życia i działalności patrona ośrodka
          w Szczecinie -  Janusza Korczaka. Po konkursie drużyny wyruszyły w trasę, do wieży ornitologicznej nad jeziorem Świdwie. Oprócz zawodów organizator przygotował wykład „ciekawego człowieka”, którym w tym roku był pan Kazimierz Olszanowski, pracownik rezerwatu Świdwie, a także ognisko przy dźwiękach gitary poprowadzone przez dr Huberta Kupca z uczestnikami Koła Resocjalizacji Uniwersytetu Szczecińskiego oraz integrację drużyn prowadzoną przez studentki wolontariuszki.     Uczestnicy rajdu podczas zawodów zbierali i segregowali śmieci, gdyż naszą tradycją stało się sprzątanie miejsc, które odwiedzamy. Na zakończenie rajdu odbyła się msza święta polowa celebrowana przez proboszcza parafii Skolwin, księdza Artura Rasmusa i rektora Seminarium Duchownego w Szczecinie księdza Arkadiusza Wieczorka.

W ogólnej punktacji zawodów zwycięskie pierwsze miejsce zdobyła drużyna z MOW Podborsko (chłopcy), drugie miejsce drużyna z MOW Szczecin (dziewczęta), a trzecie drużyna MOW Radzionków (dziewczęta). Kolejne miejsca zajęli wychowankowie z MOW Koźmin Wielkopolski, MOW Rzepczyno, MOW Polanów, MOW Kamionek Wielki, MOW Trzebież, MOW Cerekwica, MOW Warszawa, w tym roku nie przyznano honorowego tytułu ORŁA ORŁÓW wśród młodzieży, natomiast wśród wychowawców ORŁEM ORŁÓW został wychowawca MOW Szczecin – pan Robert Białkowski.

Impreza odbyła się w dużej mierze dzięki życzliwości i wsparciu finansowemu zaprzyjaźnionych osób i instytucji, takich jak Urząd Miasta Szczecin, Rada Osiedla Skolwin, Wypożyczalnia Polo-Auto,  Pracownia Przyrodnicza „Sosenka”, Stowarzyszenie „Sfora”, Stowarzyszenie HGRS Szczecin, harcerze z hufca Pogodno,  grupa rekonstrukcyjna Wikingowie, Wypożyczalnia „Dragon”, Koło Resocjalizacji US z dr Hubertem Kupcem, a także dzięki pracownikom Nadleśnictwa Trzebież
          i pracownikom Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie. Szczególne podziękowanie składamy  naszemu wieloletniemu przyjacielowi z Urzędu Miasta panu Grzegorzowi Janowskiemu.

W trakcie  ewaluacji dokonanej tuż po zawodach uczestnicy zgodnie podkreślili dobrą atmosferę, sprawną organizację, ciekawe zadania na trasie oraz krajoznawcze walory miejsca imprezy.

Po jedenastu latach realizacji przedsięwzięcia o nazwie „ORŁY” możemy śmiało stwierdzić, że mamy swoich zwolenników i naśladowców, którym idea skautowskiej zabawy plenerowej w atmosferze życzliwości wobec siebie, rywalizacji fair-play, a przy tym dużego wysiłku i sprawności fizycznej jest bliska. Cieszymy się, że udało nam się zaszczepić wśród wychowanków MOW potrzebę przebywania
          z dala od gadżetów cywilizacji z  poszanowaniem przyrody, partnerów, miejsca pobytu i naszych wzajemnych survivalowych zasad. To wszystko przekłada się na świetną atmosferę i niezapomniane przeżycia wywiezione z imprezy. Po latach wspólnej zabawy i trudów związanych z marszem na orientację stanowimy już naszą „Orłową” rodzinę, która kontaktuje się ze sobą i co roku zapewnia, że za rok znów się spotkamy - co dla organizatora stanowi najlepszą ocenę.