Mikołajki dla Skolwina
Szkolenie BLS/AED
Szkolenie Szkoły Zawodowej w centrum Rescue LAB
Spotkanie z poezją Barbary Teresy Dominiczak II
"Bajeczne wiersze z tomiku poezji Duszy uroczysko"
Wydarzenie, które miało miejsce w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym, w którym mieszkam i uczę się, bardzo mnie zainspirowało do zainteresowania się poezją.
11 grudnia o godz. 11 wszyscy zebraliśmy się na holu, który mieści się w internacie. Gośćmi, którzy zaszczycili nas swoją obecnością byli uczniowie SP nr 44, zaprzyjaźnieni z naszą placówką ludzie oraz ksiądz Sławomir Kokorzycki, który był współorganizatorem tej uroczystości.
Gdy wszyscy zajęli miejsca, zaczęło się niecierpliwe oczekiwanie na honorowego gościa: panią Barbarę Teresę Dominiczak.
Po jej przybyciu zaczęło się przedstawianie jej wierszy przez moje koleżanki, które je recytowały.
Po zabraniu głosu pana dyrektora obejrzeliśmy prezentację multimedialną o twórczości pani Basi.
Głównym punktem całego wydarzenia była promocja najnowszej książki pani Basi pod tytułem "Duszy uroczysko".
Na końcu autorka podzieliła się swoimi doznaniami i uczuciami, dostaliśmy małe upominki w postaci wspomnianego tomiku poezji. Dostałyśmy też autografy pisarki i zrobiłyśmy sobie z nią zdjęcia.
Moje odczucia po spotkaniu były pozytywne, cieszyłam się, że uczestniczę w tym wydarzeniu. W głębi duszy wczuwałam się
w każdy wyrecytowany wiersz, który otwierał mnie na rzeczy, na które wcześniej nie zwracałam większej uwagi.Nikola L. , uczennica kl. 3a gimn
Konkurs Mikołajkowy
Każdy Umie Ratować w Domowym Przedszkolu Niepublicznym
zainteresowanych prosimy o kontakt: smow@onet.pl
Ozdoby świąteczne wykonane przez wychowanki naszej placówki
Prezentujemy prace rękodzielnicze naszych dziewcząt, podczas Gwiazdki nad Łasztownią
Dzięki zaproszeniu Stowarzyszenie Progressum uczestniczyliśmy w wydarzeniu Gwiazdka
nad Łasztowi. Nasze wychowanki prezentowały osobiście wykonane prace rękodzielnicze: chatki z piernika, kartki świąteczne, stroiki, bombki, zdekupażowane szkatułki, choinki z pierza, świąteczne magnesy na lodówkę…W przyszły weekend nasze stoisko zagości na Jarmark Bożonarodzeniowy w OFF Marina.
Serdecznie zapraszamy
Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o AIDS
4 grudnia nasze wychowanki wzięły udział w Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o AIDS organizowanym przez Powiatową Stację Sanitarno - Epidemiologiczną w Szczecinie. Zuzia zajęła IV miejsce, Patrycja - III. Rywalizowały z uczniami szczecińskich szkół, min. z kolegami z MOS im. św. Brata Alberta
ANDRZEJKI
1 BSI z wycieczką do Radisson Blu Hotel
Dnia 30 listopada 2017 młodzież z klasy 1 BS I stopnia wraz z nauczycielami P.Małgorzatą Paziuk i P.Urszulą Iwańczuk, uczestniczyła w wycieczce zawodoznawczej do hotelu Radisson Blu Hotel w Szczecinie.
W hotelu zostaliśmy zapoznani z funkcjonowaniem obiektu hotelarskiego, jego strukturą zarządzania, działami hotelu oraz szeroką gamą usług gastronomicznych, które oferują swoim gościom.
Obiekt charakteryzował bardzo wysoki standard świadczonych usług. W hotelu mogliśmy gościć w lobby hotelowym
z recepcją, pokojach standardowych, klasy biznes oraz apartamentach, poza tym zwiedziliśmy sale konferencyjne, różne działy kuchni hotelowej oraz restauracje.Obiekt wzbudził ogromny zachwyt wychowanek i niewątpliwie przyczyniły się do wzrostu motywacji dalszego kształcenia zawodowego.
Grupa 3 z wizytą w Świetlicy Środowiskowej Caritas Archidiecezji Szczecińsko - Kamieńskiej
zainteresowanych prosimy o kontakt: smow@onet.pl
Turniej Mini Siatkówki Par
27 listopada odbyły się w naszym Ośrodku Mistrzostwa MOW w Minisiatkówkę. Grały w nim zespoły dwuosobowe systemem pucharowym. Dziewczęta pokazały wolę walki, dostarczyły nam wiele emocji a kibice głośno dopingowali swoim koleżankom.Wszystkim dziewczętom biorącym udział w Mistrzostwach gratulujemy i życzymy wielu sukcesów w następnych turniejach "ŻENIROB" :)
miejsce I - Klaudia Wieczorek & Sandra Wieczorek,
miejsce II - Zuzanna Trukan & Marta Gajewska,
miejsce III - Sandra Kankowska & Klaudia Kubicka
Konkurs na domek z piernika
Po raz kolejny w naszym ośrodku , wychowanki ukazały jak potrafią zaskoczyć własnymi zdolnościami , oraz zaangażowaniem w pracę.... Odbył się wewnętrzny konkurs na najlepszy domek z piernika , czego rezultay mozna zobaczyć na zdjęciach.
1 miejsce zajeła Beata Stateczna ;
2 miejsce zajeły Magdalena Kaczor i Zuzanna Wiśniewska;
3 miejsce zajeły Wiktoria Górniak i Karolina Paulińska;
Program "Każdy Umie Ratować" z wizytą w Szkole Podstawowej TAK
zainteresowanych prosimy o kontakt: smow@onet.pl
Turnieju Bezpieczeństwa Wodnego
Dziewczęta z Szkoły zawodowej reprezentowały naszą placówkę podczas Turnieju Bezpieczeństwa Wodnego organizowanym przez WOPR Zachodniopomorski oraz Rescue LAB.
Podczas turnieju czekało na nas wiele atrakcji: zmagania sportowe, familiada, prelekcja o cukrzycy, symulacja wypadku samochodowego, ratowanie niemowlaka, zadławienie, ćwiczenia RKO oraz BLS/AED
Dziękujemy organizatorom za świetną zabawę i możliwość sprawdzenia swoich umiejętności
Dzień Ziemniaka
ZADUSZKI
Wystawa Fotograficzna „W ruchu”
Grupy Fotograficznej Młodych Twórców Domu Kultury „Klub Skolwin”
Grupa Fotograficzna Młodych Twórców (GFMT) działa w Domu Kultury “Klub Skolwin” od jesieni 2010 roku. Dziewczęta
z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego z ulicy Kamiennej oraz mieszkańcy Skolwina stanowią filar młodego zespołu entuzjastów i pasjonatów fotografii. Warsztaty, które prowadzę, mają na celu edukację z zakresu fotografii cyfrowej. Młodzi twórcy zdobywają wiedzę, która pozwala im realizować własne pomysły. Każdy uczestnik zajęć jest „reżyserem jednego kadru”. Od fotografującej osoby zależy wszystko, co zaplanuje; miejsce zdarzenia, „główne role”, rodzaj światła, rekwizyty itp. Taka forma pracy „na planie” jest źródłem kreatywności i integracji współuczestników zajęć.
Nowy projekt, który nazwałam „W ruchu”, miał za zadanie nauczyć młodych twórców pracy z poruszającym się obiektem. Długość czasu otwarcia migawki determinuje charakter zdjęcia. Umiejętny dobór tego parametru przyczynia się do artystycznej formy obrazu. Możemy zdjęcie zamrozić albo spowodować, że kadr będzie miał impet, a uchwycone w nim obiekty pozbawione zostaną ostrych krawędzi. Celem fotografów było „złapać" ruch – czyli wszystko to, co nie było statyczne. Na warsztatach i plenerach fotograficznych zespół realizował własne pomysły przy pomocy długoogniskowych i szerokokątnych obiektywów, filtrów załamujących światło, statywów, blend i światła ledowego. GFMT wykorzystała kostiumy do tworzenia fotografii kreacyjnej - teatralnej. Główne role „zagrały” dziewczęta z MOW. Ich ekspresyjna „gra” podczas realizacji wzbudziła w zespole wielki zapał i entuzjazm. Efektem wszystkich dokonań młodych twórców są oryginalne i różnorodne zdjęcia, w których ruch wymyka się spod kontroli migawki. Fotografia jako obraz jest elementem przekazu informacji. Aparat trzyma człowiek - decydujące są jego umiejętności - ale wrażliwość i talent płynące z serca są bezcenne. To dary, które sprawiają, że zachwycamy się dziełami amatorów; ich pomysłowość, chęć tworzenia
i zaangażowanie ma dla mnie najwyższą wartość. To także komunikat do świata o tym, kim są - jak wiele pozytywnych cech, talentów, pragnień, marzeń i emocji skrywają pod pozorami buntu.
We współczesnym świecie fotografia stała się bardzo ważnym środkiem komunikacji. Za jej przyczyną możemy uwiecznić świat, wyrażać uczucia i realizować ciekawe pomysły. GFMT w obecnym składzie jest na początkowym etapie swoich dokonań. Wierzę, że to, czego nauczyli się młodzi fotograficy przyczyni się do ich dalszego rozwoju i chęci tworzenia, a fotografia stanie się ich sposobem na wyrażenie własnej ekspresji. Świat ich wrażliwości i pasji dokumentują intrygujące zdjęcia, które prezentowane są na wystawie. Jestem przekonana o tym, że nie po raz ostatni będziemy świadkami, jak poprzez sztukę możemy wpływać na ich rozwój; jak ważną i znaczącą rolę w ich życiu wypełnia sztuka./Grażyna Ryngwelska-Stachurska/
27 października 2017 roku to małe święto dla naszego ośrodka- otwarcie nowej pracowni gastronomicznej .W tym dniu uczennice klasy I Branżowej Szkoły I stopnia nr 10 działającej przy MOW w Szczecinie poddane były próbie umiejętności gastronomicznych, w celu sprawdzenia czy sprawnie będą umiały korzystać z udogodnień nowej pracowni. Zadaniami do wykonanie podczas toru przeszkód było: obieranie jabłek, ważenie produktów, ubijanie „kogla-mogla”, ubieranie właściwego stroju na różnych stanowiskach w kuchni, rozpoznawanie i nazywanie sprzętów kucharskich oraz produktów i smaków …..oj działo się działo!!! Nad wszystkimi zadaniami czuwały wykwalifikowane komisje złożone z doświadczonych w danym zadaniu koleżanek.
Po gastronomicznym torze przeszkód nastąpiła część oficjalna, połączona z humorystycznym programem artystycznym o tematyce gastronomiczno- kulinarnej. W trakcie apelu odbyło się pasowanie przez Dyrektora Jerzego Lasaka, panią Renatę Sobierajską oraz Urszulę Iwańczuk i Małgorzatę Paziuk uczennic I klasy BS na kuchcików. W prezencie młode kucharki otrzymały uszyte przez koleżanki krawcowe pod okiem pani Ali Maleszki przepiękne, kolorowe zapaski, które będą wizytówką pracowni.
Uroczyste przecięcie wstęgi nastąpiło w obecności uczennic, grona pedagogicznego , pracowników ośrodka , dyrekcji oraz zaproszonych gości.
Wstęgę przecięła pani Ewa Frąckiewicz, która wraz z mężem przyczyniła się do upiększenia i doposażenia pracowni. Pracownia została tez poświecona przez księdza proboszcza pobliskiej parafii , aby pracowało się w niej bezpiecznie i pysznie J
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do otwarcia pracowni gastronomicznej oraz tym którzy uświetnili ten szczególny dzień wypełniając go uśmiechem, piosenką i drobnym poczęstunkiem.
Spotkanie z poezją Barbary Teresy Dominiczak
20 października 2017 gościliśmy w naszym ośrodku panią Barbarę Teresę Dominiczak, szczecińską poetkę, publicystkę, eseistkę polonistkę, animatorkę kultury.
Spotkaliśmy się, aby posłuchać poezji pani Barbary Dominiczak, a także powspominać wspólne chwile spędzone nad różnymi pracami i projektami wspólnie z panią Basią.
Pani Basia od wielu lat współpracuje z naszym ośrodkiem, tworzyła scenariusze wydarzeń poetyckich np. Syberiada, do których sama pisała teksty, wiersze. Uczestniczyła w ważnych dla naszego ośrodka spotkaniach kulturalnych jak: Podsumowanie roku Janusza Korczaka, Oskara Kolberga, Juliana Tuwima czy Świętego Jana Pawła II. A także uczestniczyła w uroczystościach poświęconych naszemu ośrodkowi.
Czujemy się dumni mogąc gościć panią Basię i czerpać z jej twórczości pisarskiej.
Wśród gości byli obecni: ks. Artur Razmus – proboszcz parafii w Skolwinie, ks. January Żelawski, poetka Aleksandra Petrusewicz, Piotr Rzeszutko – muzyk, katechetka Irena Bieńkowska wraz z młodzieżą z MOS – u nr 2 w Szczecinie, oraz absolwenci Technikum Samochodowego w Szczecinie: Marek Wściseł, Krzysztof Parchimowicz, Mirosław Kasilewski.
Wysłuchaliśmy recytacji poezji w wykonaniu naszych koleżanek.
- Sylwia Krawcewicz, wiersz pt. Wierzyłam, z tomiku „Poezją most buduję”,
- Sara Rutkowska, która wiersz „Dla mnie nie ma raju”również z tomiku „Poezją most buduję”,
- Ola Ołoszczyńska, wiersz pt. „Sztuka jak klasztor” z tomiku „Fascynacja”,
- Zuzannę Wiśniewska, która wiersz pt. Wciąż ziemia niczyja” z tomiku „Fascynacja”,
- Angelika Pęcak, wiersz pt. Babcia z tomiku poezji pt. Przemijanie,
- Beata Stateczna, wiersz pt. Dziewczęce kaprysy również z tomiku poezji pt. Przemijanie,
- Klaudia Kubicka, wiersz pt. A może z tomiku : Mój ląd i Twoje oceany,
- Tatiana Skrzypek, wiersz pt. Szczęście, również z tomiku : Mój ląd i Twoje oceany,
- Sylwia Krawcewicz, wiersz pt. Ocalenie z z tomiku „Fascynacja”,
- Beata Stateczna, która wiersz pt. Oswajanie z tomiku poezji pt. Przemijanie,
- Tatiana Skrzypek, wiesz pt. Pożegnanie proboszcza, wiersz dedekowany obecnemu księdzu Januaremu na zakończenie posługi kapłańskiej,
- dyrektor Jerzy Lasak, wiersz „Historię Jasia Szczygińskiego” z ostatniego wydanego tomiku poezji pani Barbary Dominiczak,
Pragniemy serdecznie podziękować Pani Basi za zaangażownie i zaufanie włożone w pracę z nami i naszymi koleżankami, które wcześniej gościły w ośrodku, są to chwile, które na zawsze zapadają w pamięć, chwile niecodzienne, które pozwalają uwierzyć nam, że życie jest dobre i wszystko co najlepsze jeszcze przed nami.
Koordynatorem spotkania była nasza polonistka, p. Anna Krysiukiewicz.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Październik 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Lipiec 2022
- Wszystkie