• Przepustki do domu

        • Wychowanka przebywając w Ośrodku, może jeździć w dni wolne od nauki do domu rodzinnego bądź do innego krewnego czy opiekuna prawnego. Wcześniej jednak muszą być spełnione pewne warunki:

          – zachowanie w Ośrodku musi być wystarczająco dobre (III lub IV grupa punktacji w ocenie zachowania),
          – niezbędna jest zgoda sądu,
          – wychowanka musi otrzymać pieniądze od rodziny (opiekuna prawnego) na przejazd,
          – wychowawca grupy musi wyrazić zgodę i wystawić pisemną przepustkę.

          Zazwyczaj nasze wychowanki korzystają z przepustek przy okazji ferii świątecznych (Boże Narodzenie, Wielkanoc) oraz ferii zimowych i wakacji.

          Wydawaniem zgód na wyjazdy do domu zajmują się te same wydziały rodzinne sądów rejonowych, które prowadzą sprawy wychowanek. Osoba, która chce zabrać wychowankę do siebie, musi wystąpić do sądu z podaniem (złożyć w biurze podawczym sądu lub wysłać listem poleconym). Dobrze jest wcześniej upewnić się w wydziale rodzinnym sądu, czy sędzia życzy sobie, aby to rodzic (opiekun) wystąpił z podaniem, gdyż w niektórych przypadkach sądy oczekują wyłącznie wniosku
          o przepustkę od MOW-u.
          Podanie musi zawierać następujące informacje:
          – nazwę sądu i wydziału (przykładowo Sąd Rejonowy w Szczecinie, VIII Wydział Rodzinny i Nieletnich),
          – sygnaturę akt sprawy (przykładowo VIII Now 1/2010),
          – kto ma być urlopowany,
          – od kiedy do kiedy,
          – pod czyją opieką będzie przebywać wychowanka.

          Z uwagi na procedury sądowe związane z udzielaniem przepustek – wymagany jest wywiad kuratora w miejscu, do którego przyjedzie wychowanka – wskazane jest złożenie podania przynajmniej na 3-4 tygodnie przed Świętami, feriami czy wakacjami.

          Mimo uzyskania zgody z sądu wychowanka może nie pojechać na przepustkę, jeśli:
          – jej zachowanie znacząco się pogorszyło już po uzyskaniu zgody,
          – nie otrzymała pieniędzy na dojazd do domu,
          – istnieje podejrzenie, iż rodzice (opiekunowie) nie będą w stanie zapewnić właściwej opieki nad dziewczyną w trakcie jej pobytu.

          Jeśli wychowanka przebywa w Ośrodku wystarczająco długo i zawsze wracała z przepustek w terminie, istnieje możliwość zwrócenia się do sądu o udzielenie zgody na urlopowanie we wszystkie dni wolne od nauki w trakcie roku szkolnego. Oznacza to, iż nie trzeba za każdym razem od nowa starać się w sądzie o przepustkę.

      • Kontakt

        • Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy im. Janusza Korczaka
        • Sekretariat: 91 453 81 03 Czas korzystania z telefonów grupowych: w dni robocze 17:30- 20:00 i w weekend 11:00-13:00 i 16:30-20:00. Grupa I- 501 619 839 Grupa II- 501 619 856 Grupa III- 501 618 556 Grupa IV- 501 618 559 Grupa V- 501 619 854
        • ul. Kamienna 22 71-883 Szczecin Poland
        • 91 453 85 92
        • Administratorem danych osobowych wychowanków i rodziców/opiekunów prawnych jest Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Szczecinie. Z Administratorem można skontaktować się listownie: ul. Kamienna 22, 71-883 Szczecin, e-mailowo: mow@miasto.szczecin.pl oraz telefonicznie: 9145 38 103. Inspektorem Ochrony Danych jest Michał Małas, z którym można się skontaktować e-mailowo: iod@spnt.pl oraz telefonicznie: 91 85 22 093.
      • Logowanie