• KIERMASZ

• KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

1. Charakterystyka programu

Program  był  odpowiedzią  na  pojawiające się często  w naszej pracy  problemy skąd pozyskać  pieniądze  na  odzież,  obuwie itp.,  dla najbardziej potrzebujących dzieci z  ośrodka.  Odpowiedź  pojawiła się w pewnym momencie sama­poprzez świadomą  pracę  dziewcząt.  Zauważyliśmy,  że często  po  zajęciach  plastycznych pozostają  prace  często  zalegające w szafach  i magazynach  przez kolejne lata. Ich punktem  docelowym  zazwyczaj stawał się śmietnik  lub  skup  makulatury.

Postanowiliśmy  to  zmienić  przeobrażając pracę wychowawczą na zajęciach plastycznych  w  materialne  jej owoce a mianowicie pieniądze służące potrzebującym.

2. Celami podstawowe programu

• Zaznajomienie  wychowanek z podstawami usystematyzowanej wiedzy
          • o wolontariacie i akcjach charytatywnych.
          • Rozpoznanie zainteresowań i zdolności poznawczych wychowanek, ich myślenia, uwagi,  wyobraźni,  pamięci,  fantazji i różnorakich  umiejętności praktycznych  (np. plastycznych, rękodzielniczych, kulinarnych).
          • Kształtowanie u wychowanek akceptowanego społecznie systemu wartości, systemu spójnych merytorycznie i logicznie poglądów i przekonań, wyznaczających stosunek do świata oraz ukierunkowujących ich postępowanie.
          • Wdrażanie wychowanek do samodzielnej i systematycznej pracy.
          • Zaznajomienie wychowanek z podstawami produkcji i organizacją pracy w  zakresie  wytwórczości  oraz  wyposażenie ich w umiejętności posługiwania się przeróżnymi przyborami i maszynami koniecznymi w procesie produkcyjnym.

3. Realizacja programu

Program opierał się na zasadzie samopomocy­ dziewczęta przez cały rok szkolny
          w trakcie zajęć plastycznych wykonywały wspólnie z wychowawcami i nauczycielami przeróżne  ozdoby  świąteczne.  Organizowaliśmy  np.  „wyprawę po  sianko”­ rajd turystyczny  w  trakcie,  którego zrywaliśmy  na łąkach  trawę,  którą następnie suszyliśmy  tłumacząc  jednocześnie dziewczętom jej przeznaczenie na stole wigilijnym. Pracownia krawiecka w szkole szyła ze skrawków materiałów woreczki na  prezenty  i  świąteczne  rękawice kuchenne,  grupy  wychowawcze wykonywały bombki,  przeróżne  gwiazdki,  biżuterię itp.  metodą decupage,  inna grupa  wykonywała  przepiękne  kartki  świąteczne a jeszcze inna piekła pierniki oraz wykonywała  stroiki  na  świąteczne stoły,  pakowane później jako  upominki.  Cały ośrodek włączył się w realizację programu.

W  pewnym  momencie  okazało się,  ze zabrakło  nam środków finansowych  na materiały  plastyczne  do tych  zajęć i tu  nadeszła pomoc z całkiem nieoczekiwanej strony­ Rada Osiedla  Skolwin przyznała nam 300  zł.  na materiały  do  realizacji naszego  programu­była  to  dla  nas ogromna pomoc,  dzięki której z sukcesem skończyliśmy  wykonywanie  ozdób,  jednocześnie wielki wkład  życzliwej nam społeczności lokalnej dla której jesteśmy aktywnym uczestnikiem ich życia.

W  okresie  przedświątecznym  przez  lata  organizujemy  kiermasze  ozdób  w  ośrodku  (dla społeczności lokalnej i naszych pracowników), miejscowej szkole, Uniwersytecie Szczecińskim,Caritasie,  pobliskim  kościele,  Filharmonii  Szczecińskiej,  Muzeum  Narodowym,  Teatrze  Lalek Pleciuga i Poradni Psychologiczno­  Pedagogicznej. Kierując się zasadą nie  używania  żadnego cennika  zebraliśmy kwotę,  która  do  tej  pory  pozwala  pomóc
          w  trudnej sytuacji  potrzebującym wychowankom­  dzięki  niej  dziewczęta mają  nową  odzież,  buty,  bilety  do  domu  czy też drobne upominki za wzorowe zachowanie i pracę nad sobą.

W  roku  szkolnym  2015/2016  dzięki  działającemu  w  ośrodku  Stowarzyszeniu  Na  Rzecz Alternatywnych Form Resocjalizacji „RESTART” mogliśmy zgłosić nasza inicjatywę jako zbiórkę publiczną,  dzięki  czemu  pozyskaliśmy  szersze  grono odbiorców a  nasz  kiermasz  zyskał umocowanie prawne.

4. Podsumowanie

Program  „Kiermasz  Kartek  Świątecznych” ma na celu  kształtowanie w dziewczętach postawy odpowiedzialności za siebie i innych, stopniową zmianę ich systemu  wartości,  uczenie  ich  społecznie akceptowanych  ról,  zachowań, samodzielności. Uważam,  że  zrealizowaliśmy wszystkie założone cele programu
          i pomogliśmy dzięki niemu wielu dziewczętom­jednym materialnie, innym mentalnie.

Dobrą  ku  temu  okazją  było wzięcie udziału  w tej akcji charytatywnej, aktywizowanie wychowanek poprzez udział w pracy na rzecz osób potrzebujących wsparcia.  Na  szczęście  wychowanki nasze chciały  spróbować swoich  sił w tak ważnej  misji,  miały  okazję  rozbudzić swoją wrażliwość,  życzliwość,  tolerancję, ukształtować  pozytywnie swój system wartości.  Mogę stwierdzić,  że zachęcenie i motywowanie wychowanek  do uczestnictwa w programie wpłynęło na zmianę ich systemu  wartości.  Poprzez  zetknięcie się z pracą charytatywną osiągnęły: satysfakcję  z  tego,  że  są  chwalone,  zmieniły  swoją świadomość,  motywację do pewnego działania, zaczęły szanować prawa drugiego człowieka.

Korzyści płynące z realizacji programu:

Dla wychowanek:

­nabycie szeregu nowych umiejętności i poszerzenie posiadanej wiedzy

­aktywizowanie wychowanek do pracy społecznie użytecznej

­nabycie świadomości odnośnie potrzeb i praw innych ludzi

­rozbudzenie wrażliwości, życzliwości, tolerancji

Dla ośrodka:

­rozszerzenie oferty ośrodka o atrakcyjne dla dziewcząt formy oddziaływań

­pozyskanie do współpracy nowych osób i instytucji

­podnoszenie oferty placówki w obszarze profilaktyki i wychowania

­integracja grup i klas we wspólnej pracy