• WARSZTATY FOTOGRAFICZNE

• 1. Krótka charakterystyka programu

Program jest kierowany do wychowanek MOW. Ideą programu fotograficznego jest rozwijanie zainteresowań artystycznych naszych wychowanek Warsztaty fotograficzne to propozycja dla młodzieży, która pasjonuje się fotografią, ale również dla tych, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w tej dziedzinie. Zajęcia pozwolą zdobyć przydatną wiedzę o tym, jak fotografować, w jaki sposób efektywnie wykorzystać możliwości aparatu, jak pracować z obiektem, planem zdjęciowym, a także w jaki sposób korzystać z programów graficznych. We współczesnej świecie istnieje bogata oferta zajęć , która powinna być ciągle rozszerzana. Zajęcia takie muszą być otwarte na wszelkie działania związane z wychowywaniem młodych ludzi i kształtowaniem pozytywnych postaw. Dlatego zajęcia  te wychodzą naprzeciw oczekiwaniom młodzieży oraz podążają za rozwojem techniki, który obecnie jest bardzo ważny. Dokumentowanie przemijającego czasu, prowadzenie „historii” rodziny, utrwalanie przemijających zjawisk przyrodniczych, to główne zadania fotografii. Mimo szalonego postępu technologicznego – od pierwszego utrwalonego zdjęcia na płycie szklanej w 1827 do aparatów cyfrowych, to idea wykonywania zdjęć pozostała ta sama – utrwalanie najważniejszych wydarzeń z życia ludzi. Dokumentowanie historii, przyrody czy własnego życia stało się dla wielu ludzi ważnym hobby i wielką przyjemnością. Wykonywanie zdjęć prowadzi do wyrobienia smaku artystycznego, poczucia piękna, wrażliwości. Zajęcia te są okazją do nabycia umiejętności posługiwania się aparatem cyfrowym oraz rozwijania zainteresowań. Podczas zajęć młodzi ludzie zapoznają się z cyfrowymi technikami fotograficznymi i komputerową obróbką zdjęć. Zajęcia będą miały wpływ na poszerzanie wiadomości z innych przedmiotów takich jak: informatyka, plastyka czy historia.

2. Cele ogólne i szczegółowe

• wykształcenie smaku artystycznego, poczucia piękna, wrażliwości
          • rozwijania różnorodnych zainteresowań
          • podniesienie samooceny poprzez stworzenie warunków do osiągnięcia sukcesu
          • nabycie umiejętności posługiwania się aparatem cyfrowym
          • zapoznanie z cyfrowymi technikami fotograficznymi i komputerową obróbką zdjęć
          • nabycie wiadomości z zakresu teorii fotografii – poznanie historii fotografii i jej największych twórców
          • integracja środowiska młodych, utalentowanych ludzi, którzy posiadają pasję i pragną rozwijać swoje zainteresowania

3. Realizacja programu

Program  realizowany był od stycznia do grudnia 2016 roku. Program jest kontynuacją działalności  z poprzedniego roku szkolnego 2014/2015, to już druga jego edycja w której uczestniczą wychowanki grupy IV. Priorytetem we wszystkich działaniach było pokazanie młodzieży innego spojrzenia na otaczający świat. Treści zawarte w programie w zakresie zdobywania informacji o fotografii i fotografowaniu umożliwiły wychowankom  przyswojenie  nowych umiejętności i doświadczeń. Dziewczęta mogły zaspokoić swoje potrzeby praktyczne, zainteresowania osobiste, rozwijać poczucie estetyki, smaku artystycznego. Ponadto  mogły atrakcyjnie spędzać czas wolny. W trakcie programu uczestniczyły w wystawach prac, stanowiących opis działań oraz pokazanie efektów pracy wychowanek, a także założyły stronę internetową udostępniającą wykonane na zajęciach fotografie w postaci galerii. Ponadto wspólnie wychodziłyśmy do kina, teatru, muzeum, byłyśmy na wycieczce w zoo w Ueckermunde ,  planujemy plener w Świnoujściu. Wszystkie te działania miały na celu integrację grupy, wdrożenie wychowanek do spędzania czasu wolnego w sposób społecznie akceptowany, integrację ze środowiskiem lokalnym, zmianę obrazu własnej osoby w relacjach rodzinnych.

4. Podsumowanie

Udział w programie fotograficznym daje wychowance możliwość uczestniczenia w procesie poznawczym jak i praktycznym stosowaniu wiedzy. Ma ona wpływ na rezultaty swojej pracy. Wychowanka ma przyjemność i satysfakcję płynącą z efektów własnej pracy, a wyrobione poczucie piękna i estetyki jest końcowym i oczekiwanym rezultatem. Dodatkową nagrodą jest umieszczenie zdjęć na wystawach, stronie internetowej. Nieletnia rozwija swoje umiejętności, zainteresowania , podnosi poczucie własnej wartości, uczy się innego spojrzenia często krytycznego w stosunku do siebie. Integruje się z  grupą. Ponadto przeprowadzenie programu zaowocowało dodatkowymi korzyściami:

• integracja ze środowiskiem młodych, utalentowanych ludzi ze szkół w Skolwinie
            i Stołczynie, którzy posiadają pasję i pragną rozwijać swoje zainteresowania
          • podniesienie samooceny i zmiana obrazu własnej osoby w oczach bliskich
          • ( rodziców, chłopaka)
          • wykształcenie empatii u wychowanek często podchodzących do życia instrumentalnie

Dla Ośrodka:

• rozszerzenie oferty Ośrodka o atrakcyjne dla dziewcząt formy zajęć
          • zmianę obrazu wychowanek MOW w oczach społeczności lokalnej
          • możliwość skorzystania z bogatej oferty kulturalnej Domu Kultury ₺Klub Skolwin₺
            w ramach nawiązanej współpracy.