• WSPINACZKA

• 1. Krótka charakterystyka programu:

Wspinaczka – przemieszczanie się w terenie na tyle stromym, że wymaga on użycia rąk co najmniej do utrzymania równowagi. Wspinacze najczęściej wspinają się na kamienie, skałki, czy góry zbudowane z różnego rodzaju skały: piaskowca, zlepieńca, wapienia, łupka czy granitu. Alternatywą dla naturalnych form skalnych są sztuczne obiekty wspinaczkowe, służące jako miejsce treningu. Z braku takich miejsc, zainteresowanie wspinaczy wzbudzają również murki, ściany budynków, pomniki, mosty, zabytkowe obiekty. W Szczecinie, znajduje się taki obiekt, mowa tu o Wierzy Bismarcka. Stworzona z bloków skalnych i piaskowca wieża o wysokości 25 metrów, została zabezpieczona i częściowo przystosowana do treningów wspinaczkowych. Jest to obiekt wymagający, w szczególności dla osób które dopiero zaczynają się wspinać. Osoby takie pierw powinny się zapoznać z technikami linowymi i wspinaczkowymi na niższym sztucznym obiekcie, by następnie bezpiecznie spróbować swych sił na 12 metrowej kamiennej ścianie.

2. Cele podstawowe:

• kształtowanie u wychowanek podstawowej i usystematyzowanej wiedzy o bezpiecznym wspinaniu się,
          • kształtowanie umiejętności sportowych, odpowiedzialności i pokory,
          • zaznajomienie dzieci i młodzieży z akceptowanym społecznie systemem wartości.

3. Realizacja programu:

Wspinanie to nie spontaniczny wyjazd w obszar górski z założeniem „ będzie fajnie”!

Każdy wspinacz przed spróbowaniem swych sił w warunkach naturalnych musi poznać zasady bezpieczeństwa, techniki linowe oraz wspinaczkowe, nabrać wprawy w obsłudze sprzętu i spróbować swych sił na ściance wspinaczkowej z instruktorem lub doświadczonym i przeszkolonym wspinaczem. Dopiero po takich próbach zabawy i nabraniu chęci na kolejne wyzwania, przyszły wspinacz zaczyna zapoznawać się z aspektami wspinaczki i technikami linowymi – niezbędnymi do uprawiania tego sportu.

Program zajęć obejmuje tematy takie jak:

• asekuracja liną – wędka,
          • sprzęt,
          • węzły i wiązanie się,
          • stanowiska,
          • techniki linowe,
          • ratownictwo i autoratownictwo,
          • asysty i zeskok,
          • techniki ruchu,
          • asekuracja liną – prowadzenie,
          • wspinaczka na sztucznej ściance.

Po opanowaniu tych podstawowych aspektów wspinaczki, można udać się w środowisko naturalne aby zetknąć się z prawdziwą skałą.

4. Podsumowanie

• nabycie szeregu nowych umiejętności i poszerzenie posiadanej wiedzy;
          • kształtowanie umiejętności planowania i organizacji czasu wolnego w akceptowanych społecznie formach;
          • rozładowywanie napięcia psychicznego, tworzenie strefy komfortu i relaksu;

Dla ośrodka:

• rozszerzenie oferty ośrodka o atrakcyjne dla dziewcząt formy oddziaływań;
          • pozyskiwanie do współpracy nowych osób i instytucji;
          • utrzymanie i poszerzanie bazy turystyczno-sportowej;
          • podnoszenie merytorycznej oferty placówki w obszarze profilaktyki i wychowania;